Centar.mk – Дознај сѐ!
Коронавирус Свет

Путин: Русија и Европа да се обединат во борбата против коронавирусот

Русија и Европа треба да ги обединат напорите во борбата против коронавирусот, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко.

„Имаме околу 10 инфекции на 100.000 жители. Во јужна Франција оваа бројка е поголема од 70. Ова е сериозен индикатор. Ова се објективни податоци што сугерираат дека треба да ги обединиме нашите напори, вклучително и нашите европски колеги“, рече Путин.

„Русија сака да го стори тоа и е отворена за заедничка работа во оваа сфера“, нагласи претседателот на Русија.