6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Новиот вид коронавирус зарази и вакцинирани луѓе во старски дом во Германија

фото Pixabay

Коронавирусот влезе во старскиот дом „Санкт Мариен“ во градот Белм по повторната вакцинација на одделенијата.

Домот за стари лица во целата корона-криза помина без инфекција сè до почетокот на февруари кога беше утврден британскиот вид, дури и меѓу ревакцинираните одделенија.

Сите во тој дом биле ревакцинирани, но кога секојдневниот брз тест кај една негувателка беше позитивен, се утврди дека и 14 штитеници биле заразени со британскиот вид коронавирус.

Сите жители на домот ја примија втората вакцина на „Фајзер-Бионтек“ на 25 јануари, а засега е нејасно кога се заразиле.

Можеби ќе ве интересира

Омикрон е делумно отпорен на Фајзер – Трета доза неопходна

M T

Во Србија пристигна нов контингент вакцини од „Фајзер“

M T

Првиот човек на „Фајзер“ најави ревакцинација уште „долги години“, а откриен е и приходот на компанијата од вакцините

M T