15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Хрватска 73 починати и 2.360 новозаразени

фото Slaven Trgar/Pixabay

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.360 нови случаи на инфекција со коронавирус, така што бројот на активни случаи сега се зголеми на 21.861.

Меѓу нив, 2.897 пациенти се во болница, од кои 304 се на апарати за дишење.

Починаа 73 лица.

Од 25 февруари годинава, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, забележани се вкупно 179.718 лица заразени со Ковид-19, од кои 2.778 починале, а вкупно 155.079 пациенти закрепнале, од кои 3.195 во последните 24 часа.

Во моментов има 51.108 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 896.828 лица, од кои 8.748 во последните 24 часа.

Можеби ќе ве интересира

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

M T

Др. Гојковиќ – “Сите ќе се заразиме. Се наоѓаме во сериозен пик”

M T

Зошто C.1.2 во Јужна Африка е варијанта од интерес?

M T