15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватска воведува најстроги мерки

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот на неделава и ќе важат до Божиќ.

По средбата на премиерот Андреј Пленковиќ со министрите, Божиновиќ рече дека Националниот штаб подготвува пакет построги мерки.

„Штабот подготува нов пакет мерки со кои ќе ги запознаеме министрите и ќе важат до Божиќ. Ова се построги мерки, некои сметаат дека сегашните мерки се доволни, но бројките не паѓаат и одиме со нови мерки имајќи предвид дека ова е долга битка “, изјави Божиновиќ, пренесува „Индекс“.

„Ова се мерки што се насочени кон одредени сегменти на економијата, пред се угостителството. Потоа на други оддели, нешто помалку на културата, мора да видиме делови од образованието“, рече Божиновиќ.

Можеби ќе ве интересира

Јанша за протестите против ковид мерките – нема да се откажеме

M T

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

M T

Филипче: Ја следиме ситуацијата со вирусот, доколку е потребно ќе има и нови мерки

M T