-2 C
Скопје
17. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Словенија 45 починати, 470 новозаразени од коронавирус

Уште 45 лица починаа во Словенија како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 1.097, соопшти словенечката влада.

Тестирани се 1.742 лица, од кои 470, односно 27 проценти биле позитивни на вирусот, пренесува СТА.

Во моментовт има 1.292 пациенти во болница, од кои 201 се на интензивна нега.

Во моментот активни се 20.123 случаи.

Од почетокот на пандемијата, 65.778 лица биле заразени од коронавирусот, а стапката на инциденција е 960 на 100.000 жители.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Обезбедивме финансиски средства за вработување на близу 250 приватни специјализанти

CENTAR MKD

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 23 пациенти, а вкупно се лекуваат 356 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

CENTAR MKD

Британски епидемиолог: Потребни се итни мерки за да спречиме катастрофа

CENTAR MKD