15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Pixabay / Илустрација

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути.

Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно побргу, пред сè, оние граѓани што имаат клинички симптоми на Ковид-19, како и оние што се во контакт со позитивни случаи, објави градската управа.

Тестирањето со антигенски брзи тестови е можно на 12 локации, објави хрватскиот портал „Индекс“.

Можеби ќе ве интересира

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

M T

Др. Гојковиќ – “Сите ќе се заразиме. Се наоѓаме во сериозен пик”

M T

Зошто C.1.2 во Јужна Африка е варијанта од интерес?

M T