Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Италија над 28.000 новозаболени и 562 починати

Во Италија во последните 24 часа регистррани се 28.337 нови случаси на коронавирус, а починале 562 лица. Изминатиот ден биле направени 188.747 тестови.

Расте бројот на починати на дневно ниво, а се зголемува и бројот на хоспитализирани лица, како и бројот на пациенти на одделенијата за интензивна нега.

На болничко лекување моментално се над 34.000 луѓе, а на интензивна нега 3.801 пациент.

Од почетокот на пандемијата во Италија починаа речиси 49.000 луѓе, а се заразиле 1,4 милиони луѓе.

Можеби ќе ве интересира

Докторите предупредуваат: Се појавија нови симптоми на Ковид-19, ако ги забележите добро е да се тестирате

CENTAR MKD

Во Италија од денеска задолжителен зелен пасош за сите вработени

M T

Коронавирусот и натаму коси, но во овие градови е најкритично

CENTAR MKD