35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Кина повторно расте бројот на заразени од Ковид-19

фото Pixabay

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеца, објави националното здравствено тело.

Од новите случаи, 23 биле локални инфекции, а другите биле т.н. увезени инфекции по потекло од странство.

Вкупниот број потврдени случаи на Ковид-19 во Кина сега е 85.915, а бројот на смртни случаи остана непроменет – 4.634.

Можеби ќе ве интересира

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

M T

Американците да не патуваат во Грција поради ризикот од Ковид-19, предупреди Центaрот за превенција од болести

M T

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

M T