30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Од коронавирусот, мозокот може да „остари“ за 10 години

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

“Нашите анализи се совпаѓаат со претходно утврдените факти дека има хронични когнитивни последици како резултат на коронавирусот. Луѓето кои се опоравиле, дури и оние кои веќе не пријавуваат дека имаат проблеми, покажаа значителен когнитивен дефицит”, рече тој.

Тестовите за утврдување на можна штета се идентични со оние што се користат за Алцхајмерова болест, така што пациентите кои се опоравуваат од коронавирус составуваат загатки или се обидуваат да ги поврзат точките користејќи логика.

Во извештајот на колеџот се наведува дека кај некои пациенти на возраст од 20 до 70 години, кои имале тешки симптоми, се појавиле оштетувања на мозокот како да остарел за десет години, без да се прецизира процентот на луѓе на кои тоа им се случило.

Неврологот Џоана Вардлоу, професор на Универзитетот во Единбург, рече дека резултатите од студиите ќе ги земе со резерва засега.

“Ние не ги знаевме когнитивните функции на учесниците во студијата пред да ја добијат короната, а резултатите не мора да значат дека штетата е трајна. Ова значи дека” стареењето “на мозокот може да трае кратко, односно мозокот да се врати во нормала по некое време. состојба “, рече Вардлоу.

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Oчекуваме висока бројка на заразени со коронавирус во текот на летото во Европа

M T

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Дури 70 отсто од жените сакаат мажите да им го прават тоа во кревет

M T

Во Турција од денеска без негативен тест за коронавирус

M T

Ким Џонг -ун ќе ја активира војската во борбата против коронавирусот?

M T