15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватска на колена поради коронавирусот: Рекордни 23 починати и 2378 новозаразени од ковид 19

Во последното деноноќие во Хрватска се регистрирани 2378 случаи на заразени со Ковид 19, забележан е и црн рекорд на починати 23 , биле направени 8589 теста.

Според податоците на Заводот за јавносто здравство во Загреб во последните 24 часа се регистрирани 500 новозаболени.

Загреб / Pixabay

-Во изминатите 24 часа ќе имаме повеќе од 500 нови случаи на корона вирус. Малку повеќе се опуштивме не ги почитуваме мерките. Можеби луѓето потценија се. Стручњаците предупредуваа на овој есенски бран. Бојките на новозаболени се толку големи што не можеме сите да ги објавиме во рок од 24 часа. Ги молиме граѓаните кои чекаат на тестирање одговорно да се однесуваат и да бидат во самоизолација, изјавила Сандра Шикиќ, заменик директор на Заводот за јавносто здравство.

Можеби ќе ве интересира

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

M T

Др. Гојковиќ – “Сите ќе се заразиме. Се наоѓаме во сериозен пик”

M T

Зошто C.1.2 во Јужна Африка е варијанта од интерес?

M T