Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa, што ќе почне на 4 ноември.

Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот. Сепак, планот е да останат отворени училиштата и градинките.

„Ројтерс“, повикувајќи се на „Билд“, пренесува дека Меркел сака да ги затвори фитнес-локалите, казината и кината, како и театрите, операта и да забрани концерти, а продавниците да бидат отворени доколку одржуваат хигиена и да го ограничи бројот на присутни во една момент во затворен простор.

Што се однесува до рестораните, ќе може да се купува храна за носење и нема да може да се седи внатре, додава „Ројтерс“.

Федералната влада сака да обезбеди финансиска поддршка за компаниите што ќе бидат погодени поради затворањето додавајќи дека оваа програма ќе биде претставена пред јавноста попладнево.

Германците ќе може да излезат на улица, но само во присуство на членовите на нивното семејство и евентуално друго семејство.

Оние што не ги почитуваат мерките ќе бидат казнети, но деталите за казните засега не се познати.

Хотелите ќе може да примаат гости, но само во посебни случаи и услов е тие да не бидат туристи.

Маркетинг