Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Тажен ден: 17-годишно девојче почина од коронавирус во Сплит

17-годишно девојче, кое имало други респираторни проблеми заедно со инфекцијата, почина како резултат на инфекција од коронавирус во болницата во Сплит. Лекарите не можеле да ја реанимираат.

На девојчето му се слошило во саботата додека било со своето семејство во куќа во близина на Сплит поради што, семејството повикало брза помош. Му било укажана прва помош во локалниот здравствен дом по што било пренесено во Клиничката болница во Сплит, каде што лекарите не биле во можност да го спасат.

Клиничка болница Сплит / фото kbsplit.hr

Тестирањето покажало дека е позитивно на Ковид-19, а претходно имало проблеми со дишењето првенствено поради астма. Точната причина за смртта ќе се утврди со обдукција, која треба да се изврши во Клиничката болница во Сплит.

Неофицијално се знае дека целиот клас на гимназијата во Сплит, на кој присуствувал 17-годишно девојче, е во самоизолација.

Можеби ќе ве интересира

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „АстраЗенека“

CENTAR MKD

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

CENTAR MKD

КБЦ Сплит бара 300 медицински сестри, на конкурс се јавиле само 14

CENTAR MKD