Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

фото Pixabay

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за движење надвор од општината во која се престојува, најави премиерот Јанез Јанша. Ограничувањето на движењето надвор од општините првин ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување на мерките потоа ќе се воведе постепено во регионите што први ќе го ограничат ширењето на епидемијата, објави Јанша на својот профил на „Твитер“.

„Бројот на нови случаи на Ковид-19 расте, затоа воведуваме нови мерки од владиниот план за контрола на ширењето на епидемијата“, рече тој. Јанша истакна дека засега нема да има потреба да се сместуваат болни во шатори или други слични установи.

фото Pixabay

Во Словенија во саботата беа потврдени 1.675 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа пет пациенти, што е втор најголем број на пациенти од почетокот на епидемијата. Бројот на пациенти во болниците продолжува да се зголемува, каде што во моментот има 508 заразени, од кои 71 се во одделенијата за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во Словенија има нешто помалку од 23.000 заразени, а 241 лице починале. Во моментот има 625,8 заразени на 100.000 жители во последните 14 дена, што е една од поголемите бројки во Европа.

фото Pixabay

Од саботата во сила се мерки со кои се затворени продавници, освен оние што продаваат храна и основни потреби, забрането е работење на фризерски и на салони за убавина, велнес-центри, базени, кина, театри и спортски сали. Одлуката што Јанша ја објави е неочекувана имајќи предвид дека деновиве се зборуваше за неа само како за последно средство.

Затворањето на општините, кое беше во сила во првиот бран на епидемијата пролетва, наиде на многу остри критики и протести. Во тоа време некои тврдеа дека тоа е непропорционално со опасноста.

Маркетинг