6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

„Вирусот не ја разбира администрацијата, воведете ни полициски час“

Pixabay / Илустрација

Шпанските провинции Кастилја и Леон и Валенсија побараа од владата денеска во Мадрид да воведе ноќен полициски час.

Властите во последните денови не успеаја да се договорат за мерките за контрола на коронавирусите низ целата земја.

Мадрид / Pixabay

„Ние сакаме тоа да се случи денес, а не утре“, рече регионалниот лидер на провинцијата Кастилја и Леон, Алфонсо Фернандез Мануеко, кој побара полициски час и вчера.

Тој на заедничката прес-конференција со шпанскиот министер за здравство, Салвадор Илја, посочи дека „вирусот не разбира административни граници или различни политички позиции“, пренесува Гардијан.

Шпанските провинции имаат висок степен на автономија и во голема мерка се одговорни за одговор на пандемијата, но воведувањето ограничувања на слободата на движење, како што е полицискиот час, бара одлука на централната влада.

Шпанската влада е за воведување полициски час, но ја одложи таа одлука откако регионите во Мадрид и Баскија се спротивставија.

Можеби ќе ве интересира

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Нов сој на корона вирусот во Британија

M T

Активни 8.415 случаи на коронавирус, засега нема да има нови рестриктивни мерки

M T