Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Потресна исповед на медицинска сестра која е на фронтот против корона: „Сите велат дека ние сме овци, а луѓето умираат“ (Видео)

По рекордните бројки заразени во Словенија, двонеделен карантин и полициски час, а во контекст на се поголемата експанзија на лажните вести и неверувачи во опасниот вирус, медицинската сестра од одделот Ковид испрати посебен апел до граѓаните.

Една од медицинските сестри на Клиниката за интензивна нега ги праша луѓето дали навистина мислат дека треба да умрат средовечни луѓе.

“Јас едноставно не разбирам. Секој вели дека сме овци. Кои се овците? Гледам луѓе секој ден, каде нема каде да ги ставаме. Кои се овците сега?” се запраша медицинската сестра на одделот ковид и го сподели на својот Фејсбук профил.

“Ова е аларм, дали го слушате? Ова е аларм за инфекција кога ќе се донесат пациенти со кливид. Ringsвони цело време. Дали некој што е во 1976 година треба да умре? Некои велат дека луѓето би умреле во секој случај. Дали им треба некој што е. 1978 година да умре? Не мислам дека треба “, рече медицинската сестра.

фото Pixabay

Премиерот Јанез Јанша рече дека се воведуваат нови ограничувања. “Се сеќаваме на режимот од минатата пролет. Ограничувањата што ги воведуваме ќе бидат слични на тоа”, рече Јанша.

Тој исто така ги повика компаниите, што повеќе од вработените да работат од дома.

Во Словенија на сила е и полициски час кој забранува движење без оправдана причина од 21 до 6 часот наутро.

Можеби ќе ве интересира

Болна исповед на жртва на трговија со луѓе: „Од 15 години бев во ропство, сакав да умрам“

M T

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Нов сој на корона вирусот во Британија

M T