13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Здравје

Откриено колку долго коронавирусот останува на човечката кожа

Неодамнешна студија спроведена од јапонски научници покажува дека коронавирусот може да преживее на човечка кожа до девет часа, објави канадски Глобал њуз.

Експертите велат дека овие резултати не се толку алармантни колку што звучат, а примероците од коронавирус биле пронајдени кај починатиот ден по нивната смрт.

Откриено е дека ковид 19 може да живее максимум девет часа и четири минути, односно пет пати повеќе од патогените микроорганизми кои предизвикуваат обичен сезонски вирус.

Студијата исто така покажа дека 80% етанол може да ја убие круната во рок од 15 секунди.

Синтија Кар, епидемиолог од Винипег, Канада, вели дека ова е важна информација за неа.

“Ако знаеме дека можеме брзо да го убиеме вирусот со миење на рацете, тогаш да се држиме до него. Не треба да паничиме и да се тушираме без престан кога ќе дојдеме однадвор до куќата. Треба само да разбереме дека вирусот е на наши раце и може ни се случи да ги допреме носот, устата, очите со истите раце и на тој начин да дадеме шанса коронавирусот да се развие во нашето тело “, рече Синтија Кар.

Можеби ќе ве интересира

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

M T

Во Русија за две недели дуплиран бројот на новозаразени

M T

Речиси 25 отсто од пациентите со ковид-19 добиле нови симптоми долго по заразата

CENTAR MKD