Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Грција воведува полициски час

фото Pixabay

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро во регионите кои се најсилно погодени од вирусот корона, како и задолжително носење маски на отворено.

Ова го рекол Мицотакис во телевизиско обраќање, пренесува Катимерини.

Се воведува ноќен полициски час во областите кои припаѓаат на нивоа три и четири со ризик како што се Атина, Солун, Јанина, Закинтос и други жаришта.

фото Pixabay / Атина

Новите мерки стапуваат на сила во сабота во 18 часот.

Грчките здравствени власти денес регистрираа 882 нови случаи на коронавирус, како и 15 нови смртни случаи.

Можеби ќе ве интересира

Од компликации од ковид починаа 36 годишен скопјанец и 41 годишен битолчанец

CENTAR MKD

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

CENTAR MKD

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

CENTAR MKD