6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Вакцинацијата чини 6-7 долари за лице, Индија издвои 7 милијарди долари за заштита на населението

фото Pixabay/илустрација

Владата на Индија издвои околу 500 милијарди рупии (7 милијарди долари) за вакцинирање на втората по големина нација во светот, дознава „Блумберг“.

Парите издвоени досега се за фискалната година што завршува на 31 март и нема да има недостиг на дополнителни средства за таа намена, додаде изворот на „Блумберг“.

Според таа пресметка, во Индија се проценува дека се потребни две дози вакцина за лице по цена од два долара за доза, како и 2-3 долари издвоени за трошоци како складирање и транспорт.

Иако властите проценуваат дека врвот на епидемијата поминал и дека нејзиното ширење може да се запре до февруари, националната економија претрпе огромен удар и Моди беше принуден да ја отвори економијата.

Почнувајќи од следниот викенд, во Индија ќе се одржат неколку традиционални фестивали, што може да доведе до остар скок на бројот на дневни инфекции со коронавирус, додава
агенцијата.

Можеби ќе ве интересира

Истражувањата покажаа: Еве која комбинација на вакцини дава најдобар имунолошки одговор

M T

„Новавакс“: Во јануари 2022 вакцина против омикрон-сојот

M T

Истражување: Oд 16.691 хосипитализација поради ковид, 1.114 се регистрирани по вакцинација

M T