Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат истите упатства за коронавирусот како и остатокот од населението, соопштија властите. Досега им се советуваше да избегнуваат секаков близок контакт со луѓе со кои не живеат.

Со месеци на повозрасните Швеѓани и на другите ризични групи им се советуваше да избегнуваат да одат во продавници, вклучително и во супермаркети и аптеки.

Јохан Карлсон, шеф на Шведската агенција за јавно здравје, рече дека препораките помогнале да се намали ширењето на вирусот кај ранливите групи. Но, тој рече дека имало физички и ментални здравствени последици за тие групи. Со оглед на времетраењето на пандемијата, додаде тој, неразумно е тие да продолжат да го носат тој товар.

„ Ќе има ризик за поединци. Ќе видиме дека неколку луѓе ќе се разболат, но мора да најдеме рамнотежа“, нагласи тој.

Советот за општата популација вклучува избегнување големи собири – како што се ресторани, често миење раце, социјално дистанцирање и работа од дома доколку е можно.

Pixabay / Илустрација

Упсала, северно од Стокхолм, стана првиот регион што во вторникот воведе поостри локални правила, при што сите жители се советуваат да избегнуваат физички контакт со оние со кои не живеат.

Шведска не воведе строги правила какви што можеа да се видат во другите држави во Европа. Стапката на инфекција во Шведска се зголемува, но другите делови на Европа се погодени посилно.

Втора блокада е во сила во Чешка за да се надмине големиот бран. Белгија, Холандија, Франција и Велика Британија се исто така жаришта бидејќи земјите генерално се борат да овозможат достапни кревети на одделот на интензивна нега.

Можеби ќе ве интересира

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

M T

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид

M T

Шведска со нови мерки – Бројот на заразени секојдневно расте

M T

Во Србија речиси 8.000 новозаразени со коронавирус

M T

Ципрас заразен со коронавирус

M T

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T