8 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Велес станува жариште на ковид19: Вчера попладне и ноќеска починаа 4 пациенти од коронавирус

Ноќеска се регистрирани три смртни случаи на лица позитивни на ковид-19, на Инфективното одделение од Велешката Болница, објави градоначалникот Аце Коцевски на денешната прес конференција. Вчера на пладне почина и 62-годишна жена од Велес, позитивна на ковид-19, која беше хоспитализирана на Инфективното одделение од Велешката болница. Со ова, досега има вкупно 20 починати од коронавирусот во Велешко.

„Двајца од починатите пациенти се на 62-годишна возраст, од машки и женски пол, двајцата се велешани и едно лице, маж на 69-годишна возраст од Свети Николе“ – кажа Коцевски.

Во текот на денот до пладне, во Велешко имаше регистрирано осум нови позитивни на ковид-19, соопшти Коцевски, со што активни случаи се 106. Денес досега има и тројца оздравени. Меѓу новозаразените се и две родилки од Велес на Гинеколошката клиника во Скопје, но нема информации дали и новороденчињата се позитивни.

Од активните случаи, 79 пациенти се дома, 19 на Инфективното одделение, двајца на Инфективна клиника, двајца во „8 Септември“, еден на Клиниката за оториноларингологија, тројца се во приватни клиники. Од хоспитализираните пациенти, на Инфективно одделение во Велешката болница 24 се од Велес, шест од Свети Николе, двајца од Градско и од Демир Капија и еден од Неготино.

„Што се однесува до активните случаи, од болницата има позитивни три медицински сестри од Инфективното одделение, еден од анестезиолошка служба, еден од администрација, од Здравствениот дом има две лица. Во ЈКП Дервен има четири случаи, двајца во Комунална хигиена и двајца во Водовод и канализација. Нема позитивен случај со ковид-19 на просветен работник од образованието, ниту воспитувач или негувателка од градинките“, рече Коцевски.

МАРКЕТИНГ

Можеби ќе ве интересира

Ситуацијата во Србија излезе од контрола: 65 починати, над 6.000 заразени – Пред Нова година нови мерки

CENTAR MKD

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

CENTAR MKD

Дневна статистика: 1093 новозаразени, 28 починати од коронавирус за еден ден во Македонија

CENTAR MKD