6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Во Шпанија сè полошо: Заострување на ограничувањата, затворање на градовите …

фото Pixabay

Неколку шпански региони ги зајакнаа ограничувањата на коронавирусот, во обид да контролираат друг бран на инфекција.

Градовите Бургос и Аранду де Дуеро ќе бидат затворени од утревечер за сите патувања, освен за оние што имаат неодложни причини.

Властите во северниот регион Кастилја и Леон најавија дека од вторник навечер ќе ги затворат градот Бургос и блискиот град Аранду де Дуеро за сите, освен неопходни патувања, откако стапката на инфекција надмина 500 случаи на 100.000 луѓе.

Регионот воведе слични ограничувања на градовите Саламанка, Леон и Паленсија минатата недела.

Шефот на регионалното здравство изјави дека е многу близу до воведување ограничувања за движење во главниот град на регионот Сарагоса.

Минатата недела, Каталонија нареди 15-дневно затворање на барови и ресторани, а исто така стигна и наредба до претприемачите кои работат 24 часа да бидат затворени во 22.00 часот навечер до 7.00 часот наутро.

Можеби ќе ве интересира

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Нов сој на корона вирусот во Британија

M T

Активни 8.415 случаи на коронавирус, засега нема да има нови рестриктивни мерки

M T