Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Кина е единствената економија во светот што ќе забележи раст

Додека огромното мнозинство земји во светот бележи економски пад, кинескиот БДП се зголеми за 4,9 проценти од јули до септември годинава во споредба со истиот период минатата година, објави Бирото за статистика. Според ММФ, кинеската економија ќе биде единствената во групата големи економии што ќе забележи позитивна стапка на раст од 1,9 проценти.

На квартално ниво, БДП се зголеми за 2,7 проценти во периодот од јуни до септември. Тоа беше за 11,5 проценти повисоко во вториот квартал во споредба со почетокот на годината обележано со избувнување на епидемијата.

Во периодот од јануари до септември, активностите беа за 0,7 проценти повисоки отколку во истиот период минатата година, пренесува „Индекс“.

Закрепнувањето на втората светска економија од коронавирусот започнало во рана пролет, а новите податоци откриваат дека тоа се проширило и кон потрошувачката на почетокот на есента. Така, продажбата на мало се зголемила за 3,3 проценти на годишно ниво во септември. Во август пораснало за скромни 0,5 проценти.

Инвестициите на компаниите исто така покажуваат забележителни знаци на закрепнување. Така, инвестициите во основен капитал во првите девет месеци беа повисоки за 0,8 проценти отколку во истиот период во 2019 година. Во првите осум месеци, тие беа пониски за 0,3 проценти.

Владата воведе бројни мерки за зајакнување на растот и поддршка на вработувањето, вклучително и зголемена државна потрошувачка и даночни олеснувања. Централната банка ги намали основните каматни стапки и ги олесни прописите за банкарските резерви.

Оваа година кинеската економија ќе биде единствената во групата големи економии што бележи позитивна стапка на раст – 1,9 проценти, проценува ММФ.

Можеби ќе ве интересира

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

M T

Во Србија речиси 8.000 новозаразени со коронавирус

M T

Ципрас заразен со коронавирус

M T

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T

Силен земјотрес во Кина, најмалку 15 повредени

M T

Маскирани полицајци парадираат низ преполни улици со осомничени за кршење на антиковид мерки во Кина

M T