Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

илустрација

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство.

Ова е втор ден по ред кај што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на новоинфицирани од почетокот на пандемијата.

Италија беше најтешко погодената земја во Европа во првиот бран на епидемијата пролетоска, и со 36.427 смртни случаи е на второто место по Велика Британија по смртност.

спонзорирано: