Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Грција: 453 нови случаи на коронавирус и 13 починати

фото Pixabay

Денес во Грција беа потврдени 453 нови случаи на коронавирус, од кои 27 беа откриени на влезот во земјата.

Уште 13 лица починаа во последните 24 часа, објави Националната организација за јавно здравје, пренесува АНА.

Од почетокот на епидемијата, заразени се 23.947 лица, а починале 482 пациенти со просечна возраст од 79 години.

Поради големиот број на пациенти, грчките власти го ставија регионот Казан под посебни мерки за карантин, кои вклучуваат забрана за јавни и приватни собири, напуштање на регионот, затворање ресторани, кина, музеи и други објекти.

Можеби ќе ве интересира

Од компликации од ковид починаа 36 годишен скопјанец и 41 годишен битолчанец

CENTAR MKD

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

CENTAR MKD

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

CENTAR MKD