13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Технологија

„Фејсбук“ ќе ги отстранува рекламите против вакцинацијата

Социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека воведува нови правила со кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети.

„Ако рекламата има цел да ги одврати потрошувачите од вакцината, ние ќе ја одбиеме“, наведоа Канг-Син Џин, главниот здравствен директор на компанијата, и Роб Корен, директор за управување со производи.

Новата забрана доаѓа во време на низа измени во политиката на компанијата за ослободување на социјалните мрежи од проблематична содржина.

Претходно деновиве, „Фејсбук“ објави дека воведува забрана за негирање на холокаустот, забрана за теории на заговор и групи, како и привремена забрана за политичко рекламирање пред изборите на 3 ноември во САД.

Можеби ќе ве интересира

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

M T

Досега две дози вакцина примиле 197.251 граѓанин

M T

Во Русија за две недели дуплиран бројот на новозаразени

M T