Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Два мали авиони се судрија во Франција – петмина загинати

Пет лица загинаа по судир на туристички авион и микролесен авион во западно централна Франција, објави радиото „Франс Блу“.

Според информациите, несреќата се случила околу 16:45 часот, по локално време.

Пожарникари и воздухопловни експерти веднаш излегле на местото на несреќата.

Сите пет патници од двата авиони загинале во несреќата.

Градоначалникот на Лоше, Марк Ангено изјавил дека авионите не предизвикале значајна материјална штета на земјата.

Можеби ќе ве интересира

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

CENTAR MKD

Драматичен рекорд во Франција: преку 52.000 новозаразени за 24 часа!

CENTAR MKD