Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Трамп организира собир во Белата куќа, в понеделник заминува за Флорида

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира денеска во Белата куќа да го организира својот прв настан откако му беше дијагностициран коронавирус. Тоа е нешто помалку од една недела откако тој беше во болница поради вирусот, изјави официјален претставник на Белата куќа за Си-ен-би-си.

Трамп ќе им се обрати на насобраните во 14 часот од балконот на Белата куќа, а собирот се очекува да започне во 11.30 часот.

Во продолжение на кампањата за изборите што ќе се одржат во ноември, Трамп во понеделник ќе замине на Флорида, каде ќе го одржи првиот митинг откако пред 19 дена му беше дијагностициран Ковид-19.

Претходно беше соопштено дека Трамп е подготвен повторно да се вклучи во предизборната кампања. Тој помина три дена во болница.

Лекарот на Трамп, Шон Конли, вчера изјави дека верува дека Трамп ќе може безбедно да се врати на јавните должности веќе во сабота, односно од денеска.

Можеби ќе ве интересира

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T

Рекорден број на новозаразени во САД – Најмалку 1,3 милиони случаи на ден

M T

САД и Русија на состанок во Женева за Украина

M T

Во САД речиси милион случаи на Ковид-19 во еден ден

M T

Шефот на кинеската дипломатија: САД ризикуваат да платат премногу за Тајван

M T

Американците го срушија црниот светски рекорд – речиси половина милион заразени со Ковид-19

M T