Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Меркел: Конфликтот во Нагорно Карабах мора веднаш да се запре

Германската канцеларка Ангела Меркел повика на итен прекин на огнот во Нагорно Карабах, каде што се водат жестоки борби од азербејџанските сили и ерменските сепаратисти

Ангела Меркел имаше одделни телефонски разговори со лидерите на Азербејџан и Ерменија.

„Канцеларката ја потенцираше итноста на итен прекин на огнот и враќање на преговарачката маса“, се вели во соопштението на нејзиниот кабинет.

Жестоките борби меѓу азербејџанските сили и ерменските сепаратисти во Нагорно Карабах продолжија утрово.

Азербејџан започна нова офанзива само неколку часа пред закажаниот итен состанок на Советот за безбедност на ООН.

спонзорирано: