Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Во Хрватска 48 нови случаи на коронавирус

фото: илустрација/Pixabay

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 48 нови случаи на коронавирус, нема смртни случаи, а бројот на активни случаи е 1.180, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 291 пациент е во болница, од кои 24 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа биле тестирани 3.029 лица, а оздравеле 184 лица.

Во самоизолација се 9.057 лица.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се 16.245 заболени со коронавирус, од кои 272 починале, а оздравеле 14.793 луѓе.

До денес, тестирани се вкупно 295.998 луѓе.

спонзорирано: