19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Гватемала: Две лица загинаа при уривање на украден авион

Деловен авион чија кражба била пријавена во Мексико се урнал во џунглите на Гватемала недалеку од скриената писта по мистериозното заминување во Венецуела, при што загинале двајца мажи, кај кои биле пронајдени наркотици и оружје.

Во соопштението на војската на Гватемала се вели дека авионот „хокер-800“ паднал во планинскиот дел на регионот Алта Верапаз, но дека идентитетот на загинатите сè уште не е утврден. Покрај нивните тела биле пронајдени три килограми кокаин и оружје.

Авионот полетал од аеродромот Куернавака, околу 70 километри јужно од Мексико, без дозвола и план за лет, а потоа слетал на пистата „Зулија“ во северозападна Венецуела, недалеку од границата со Колумбија.

Оттаму летал за Гватемала каде што се урнал.

За кражбата на авионот биле известени локалните и федералните власти на Мексико.

Високиот мексикански службеник Пабло Охеда изјави дека три лица влегле на аеродромот „Куернавака“ и дека двајца тврделе дека се механичари кои треба да извршат пробен лет.

Мексиканското Министерство за транспорт објави дека е покрената истрага.

Можеби ќе ве интересира

Милановиќ: Кога Бајден ќе лета со комерцијален авион, тогаш и јас ќе летам

M T

Што можете, а што не можете да понесете со себе од авионот – Еве што земаат патниците како сувенири

M T

Се урна авион во САД, едно лице загина, девет се водат за исчезнати

M T

Еве што е првото нешто што го забележуваат стјуардесите кај вас кога ќе се качите во авион

M T

Се запали авион за време на лет, патниците плачеа и врескаа

M T

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

M T