19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Хрватска пратеничка отстранета од седница – одбила да стави маска

Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ, ја отстрани пратеничката Каролина Видовиќ-Кришто од седница затоа што одбила да стави заштитна маска.

Таа побарала од Националниот штаб за цивилна заштита да ја укине обврската децата да носат маски.

„Прво ставете маска или ќе морам да ве исклучам од расправата“, ѝ рече Јандроковиќ, а потоа додаде: „Имаме пет минути пауза, а вас, госпоѓо Кришто, ќе ве исклучам од седницата до крајот на денот“.

Видовиќ-Кришто на седницата побарала да се укине обврската децата да носат маски повикувајќи се на научни истражувања за кои тврди дека покажуваат дека носењето маски не придонесува за намалување на ризикот од зараза со коронавирус и дека може да предизвикаат здравствени и психолошки проблеми кај децата.

Можеби ќе ве интересира

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Земјотрес во Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

M T

Маж застрелан на популарна плажа во Хрватска, починал на пат кон болница

M T

Свечено отворање на Пељешкиот мост, најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска

M T

Во Хрватска 10 случаи на мајмунски сипаници

M T