Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Жена заболена со коронавирус заразила 15 патници во авион

На летот од Лондон до Нахој една патничка заразила 15 лица во авионот.

Жената која летала во бизнис-класа кашлала и имала болки во грлото. Кога слетала во Виетнам, добила висока температура, а потоа била тестирана и резултатите биле позитивни.

Научниците дошле до заклучок дека уште 14 патници се заразени со коронавирус, како и една стјуардеса.

Во текот на летот, никој од новозаразените немал симптоми.

Врз основа на тоа истражување, пренесуваат австриските медиуми, научниците докажале дека движењето на аеросолите може да претставува проблем во авионите и дека авионите се плодна почва за масовно ширење на коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „АстраЗенека“

CENTAR MKD

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

CENTAR MKD

Тажен ден: 17-годишно девојче почина од коронавирус во Сплит

CENTAR MKD