Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ќе мора да се носат маски и на отворено, ќе се редуцираат капацитетите во кафичите – Филипче најави нови мерки за спречување за ширење на коронавирусот

Заради недисциплина ќе бидат засилени контролите во однос за коронавирус, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Целта е да се избегнат рестрикции и мерки кои ќе го ограничат движењето на граѓаните, рече Филипче, но доколку е нужно и тоа ќе биде донесено.

Сепак тој најави нови мерки деновиве, со што ќе бидат редуцирани капацитетите на угостителските објекти, можна е нова мерка за задолжително носење маска дури и на отворено, но и забрана за организирање на настани.

Евентуален карантин и рестриктивни мерки ќе може да се превенираат само со почитување на мерките од граѓаните.

Можеби ќе ве интересира

Нови 75 позитивни на коронавирус, пријавени се 2 починати лица

M T

Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

M T

АФПЗРР : Реализирана исплата на директни плаќања по повеќе мерки

M T

ЕК објави предлози за мерки за енергетската криза

M T

Шолц: Благодарение на мерките, имаме добри шанси да ја пребродиме зимата

M T

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T