Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Во Бразил потврдени 43.718 новозаразени со коронавирус

фото Pixabay

Во Бразил во последните 24 часа се потврдени нови 43.718 случаи на коронавирус. Со тоа, вкупниот број на заразени сега достигна 4.282.164 лица.

Во последното деноноќие во земјата од Ковид-19 умреле уште 874 лица, со што вкупната бројка на смртни случаи од почетокот на пандемијата надмина 130.396 лица.

Бразил е на третото место во светот според бројот на заразени со коронавирус зад САД и Индија.

спонзорирано: