13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Три региони на Шпанија на „црниот“ список на Германија

Германскиот институт за заразни болести „Роберт Кох“ стави три региони во Шпанија на списокот на дестинации со висок ризик во однос на заразеност со коронавирус.

На списокот се наоѓаат Каталонија, Арагон и Навара.

Сезоната на годишни одмори ги поттикна стравувањата од втор бран на епидемијата по враќањето на туристите од дестинациите кои бележат пораст на нови случаи на Ковид-19, како што е Шпанија.

Германските власти објавија дека тестирањето за коронавирус на аеродромите ќе биде задолжително за сите патници кои се враќаат во земјата од подрачја со висок ризик.

Во Германија, од почетокот на пандемијата, вирусот е потврден кај речиси 210.000 лица, додека над 9000 заболени починале како резултат на инфекцијата.