Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Рекорден број новозаразени во Полска, се најавуваат нови мерки

Во Полска за 24 часа биле регистрирани рекордни 615 нови случаи на Ковид-19.

Премиерот Матеуш Моравиески изјави дека сака да избегне ново воведување карантин во земјата и истакна дека Полска ќе користи нови методи за сузбивање на ширењето на вирусот.

Полска ќе ја анализира ситуацијата со вирусот и ќе донесе одлуки за мерките во втората половина на август, рече Моравјески на прес-конференција.

Ова е најголем пораст на случаи со заразени од почетокот на епидемијата.