Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Никој не е безбеден од новата болест – Украинец третпат заболел од коронавирус

фото Pixabay

Жител на Тернопољската Област во Украина третпат заболел од коронавирус, соопшти началникот на одделението за здравство на локалната администрација.

„Имаме човек што веќе третпат заболува од коронавирус. Мораме да сфатиме дека дури и оние што го прележале вирусот не се безбедни и не значи дека нема пак да бидат заболени“. рекол тој.

Во Украина досега, според податоците на Министерството за здравство, регистрирани се 67.597 случаи на инфекција на вирусот, а од последиците починале 1.650 луѓе.

Оздравеле 37.394 луѓе.