Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Градоначалникот на Сеул е пронајден мртов

Градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сон, кој беше пријавен за исчезнат, е пронајден мртов по деталното четиричасовно пребарување, потврди локалната полиција, пренесува Си-Ен-Ен.

Исчезнувањето претходно денеска го пријавила неговата ќерка.

Вон-сон не дошол на работа денеска и ги откажал планираните активности, Некои медиуми шпекулираат дека тој, наводно, оставил проштално писмо.

Вон-сон е познат како адвокат и активист за човекови права, а ова е неговиот трет мандат откако беше избран за градоначалник во 2011 година.

Тој е член на владејачката Либерално демократска партија и важеше за можен кандидат на претседателските избори во 2022 година.