14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

ВО ЖИВО: Чад од српскиот парламент, инциденти низ Белград и Нови Сад – Хаос низ Србија, се бара преодна Влада

Масовни демонстрации, хаос низ Белград и Нови Сад.

Илјадници граѓани се на улиците.

Се скандира “Вучичу п****у”.

Полицијата доцна вечерва околу 20 часот употреби и солзавец во Белград.

Во Нови Сад се серија инциденти.

Извештаите на медиумите се дека имало и стампедо, откако полицијата ги испровоцира граѓаните со фрлање на солзавец.

Претежно млади луѓе со качулки фрлаат со се’ што ќе најдат по полицијата. Медиумите јавуваат дека околу парламентот во Србија има чад.

Опозицијата бара преодна Влада и нови избори во Србија. Масовните демонстрации почнаа вчера откако Александар Вучиќ објави дека викендов е можен целосен карантин и заострување на мерките. Граѓаните се чувствуваат измамени, бидејќи за време на изборите беа отворени и ноќните клубови, а се оддржуваа и масовни спортски настани. Синоќа масовните демонстрации излегоа од контрола, а полицијата ги тепаше сопствените граѓани.

ВО ЖИВО:

https://center.mk/blog/2020/07/08/vo-zhivo-iljadnitsi-se-na-ulitsite-protiv-aleksandar-vuchik-masovni-demonstratsii-vo-srbija/

Можеби ќе ве интересира

Нереди на Лезбос, петмина уапсени по демонстрациите против новиот мигрантски камп

M T

Канадската влада повика на прекин на хаотичните демонстрации

M T

Новинарките што известуваа од улиците на Белград станаа хит на социјалните мрежи

CENTAR MKD

ВИДЕО: Полицијата во Белград се повлекува, демонстрантите влегуваат во собранието

CENTAR MKD

Видео кое ја потресе Србија и регионот: „Тато, ова е за тебе“

CENTAR MKD

(Видео) Свештеник во Белград ги нападна полицајците за да спаси демонстрант

CENTAR MKD