Centar.mk – Дознај сѐ!
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Алармантни бројки во Србија: Нови 299 заразени и 13 починати

фото Pixabay

Според последните информации, присуството на коронавирус кај уште 299 лица е потврдено во Србија заклучно со 15 часот.

Во тој период починале 13 лица, што е најмногу од почетокот на епидемијата.

Во последните 24 часа биле тестирани 8.287 лица, а вкупно 455.604.

Досега во Србија се регистрирани 16.719 случаи, а 330 лица починале.

Во моментов има 2.942 активни случаи. На респираторот има 110 пациенти, а стапката на морталитет е 1,97 проценти, јавија српските медиуми.