Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

“Не’ чека многу полоша есен” – Ако продолжи растот на заразени, ќе воведеме уште посилни мерки

Не’ чека многу полоша есен, рече претседателот на Србија, Александар Вушиќ.

„Сметавме дека летото ќе биде поинакво и дека ќе можеме да се справиме со сите проблеми“, очигледно тоа е невозможно, како и насекаде во светот. Мораме да се бориме, не можеме да ја затвориме земјата. Мора да ги покриеме загубите во економијата “, рече тој.

Претседателот на Србија, исто така, истакна дека ќе почека некое време и ќе види во која насока оди бројот на ново заразени лица, за да може да се донесат некои нови решенија. „Ако видиме дека здравствениот систем повеќе не може да носи се, ќе воведеме уште посилни мерки“, рече Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира

Докторите предупредуваат: Се појавија нови симптоми на Ковид-19, ако ги забележите добро е да се тестирате

CENTAR MKD

Во Србија стигна првиот контигент лекови против коронавирус

M T

Коронавирусот и натаму коси, но во овие градови е најкритично

CENTAR MKD