Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев: Мицкоски спроведувал поткуп преку Камчев, Кичеец, Боки 13 и Јанева

„ Спомнувајќи го Рекет, спомнувајќи го Поткуп сето тоа што го знаеме во тој период за да се блокира законот за ЈО беше заради Империја, заради пусти пари и сега веќе согледавме дека се работи за поткуп добро осмислен, организиран и поддржан од господинот Мицкоски да се спроведе преку Орце Камчев, Зоран Кическиот, Катица Јанева, Боки 13 ка, се работело само за пусти пари, за финансирање на кампањата, за парите за партијата и за слично. Затоа не може Мицкоски да држи предавање за правда и право, тие ги поставија судиите во нивно време, и сето било за пари, какво право, каква држава. Единствените идеали на ВМРО ДПМНЕ им остануваат парите, власта, моќта, ниту до народот им е, ниту до татковината.“- изнесе свое видување во јавноста, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во телевизискиот дуел со Христијан Мицкоски на телевизија 24.