Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација поради контакт со нивниот сопартиец Мухамед Зекири, кој е позитивен на коронавирус.

„Ја информирам јавноста дека од денес сум во задолжителна самоизолација, откако вчера колегата Мухамед Зекири е позитивен на Ковид-19. Во текот на минатата недела имавме заеднички состанок на кој сите бевме со заштитна опрема и на препорачаната дистанца. Сепак, согласно епидемиолошката анкета, задолжително ќе останам во самоизолација до 9 јуни“, напиша Царовска на „Фејсбук“.

Таа вчера направила и тест, кој е негативен.

„Засега немам никакви симптоми и се чувствувам добро. Сите мои работни обврски продолжувам да ги извршувам непречено од дома. На семејството Зекири му посакувам брзо и успешно оздравување и закрепнување, како и на сите други граѓани кои се борат со коронавирусот“, напиша Царовска.

И Манчевски, исто така, напиша дека ќе биде во самоизолација во следните девет дена.

„Согласно препораките на епидемиолозите, поради средбата со мојот другар и колега Мухамед Зекири, во наредните девет дена ќе бидам во самоизолација. На средбата беа применувани здравствените протоколи, но сепак препораките на здравствените експерти се најважни и мора да ги почитуваме. На Муки и семејството им пожелувам брзо закрепнување. На сите други ви посакувам добро здравје“, напиша Манчевски.

спонзорирано: