Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина се заканува дека ќе го нападне Тајван

Кина ќe го нападне Тајван ако нема друг начин да ја спречи неговата независност, предупреди еден од кинеските главни генерали, што претставува вербална ескалација спремa демократскиот остров што Пекинг го смета за своја територија.

Говорејќи во парламентот по повод 15-годишнината од законот за борба против отцепување, Ли Зуошенг, началник на здружениот штаб и член на централната воена комисија, ја остави вратата отворена за употреба на сила.

Законот од 2005 година е правна основа за воена акција против Тајван ако се отцепи или се обиде да го стори тоа. Бојно поле тогаш ќе стане Тајванскиот Теснец.

„Ако не е можно мирно обединување, вооружените сили ќе ги преземат сите неопходни мерки со целата нација, вклучително и народот на Тајван, за решително да спречат какви било сепаратистички планови или потези“, рече Ли.

Иако Кина никогаш не ја исклучи употребата на сила да го врати Тајван под своја контрола, многу е ретко некој висок и активен воен службеник толку отворено да се заканува на јавен настан.

Изјавата на левицата е особено чувствителна откако Кина го донесе новиот закон за национална безбедност во Хонгконг.

Ли е еден од неколкуте кинески воени службеници со борбено искуство стекнато во кинеската инвазија во 1979 година во Виетнам.

Тајван е едно од најчувствителните територијални проблеми за Кина. Пекинг рече дека тоа е кинеска провинција и ја осудува поддршката на САД за островот.

Можеби ќе ве интересира

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

M T

Борбен авион на Тајван исчезна од радарите – во тек е потрага по пилотот

M T

Силен земјотрес во Кина, најмалку 15 повредени

M T

Шефот на кинеската дипломатија: САД ризикуваат да платат премногу за Тајван

M T

Маскирани полицајци парадираат низ преполни улици со осомничени за кршење на антиковид мерки во Кина

M T

Кина со критика до САД за ограничување на увозот од Ксинџијанг

M T