Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусМакедонија

Во градинките почнува скринингот на 2.000 вработени на Ковид-19

Од денеска треба да почне скринингот на одредени категории групи граѓани на Ковид-19. Први за скрининг ќе бидат вработените во градинките, односно речиси 2.000 лица.

„За период од една недела може да се заврши тој процес и градинките би се вратиле во функција. Она што е најважно е животот постепено да се враќа во нормала, а граѓаните да се придржуваат до препорачаните мерки за заштита“, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Владата вчера донесе одлука за олеснување на рестрикциите, кои ќе се одвиваат во три фази. Вкупната бројка на заболени од Ковид-19 во земјата, според податоците од вчера, изнесува 1.674. Од нив, 1.205 оздравеле, 92 лица починале, а активни случаи има 377.

Можеби ќе ве интересира

Нови 75 позитивни на коронавирус, пријавени се 2 починати лица

M T

Објавени нови истражувања за потеклото на коронавирусот

M T

Бајден се уште закрепнува од коронавирусот, вели дека се чувствува добро

M T

СЗО: Oчекуваме висока бројка на заразени со коронавирус во текот на летото во Европа

M T

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T