Секогаш во средиштето на збиднувањата...

СЗО потврди дека во Северна Кореја нема заразени од коронавирус

Повеќе од 500 луѓе се ставени во карантин во Северна Кореја, но досега не се потврдени случаи на зараза со Ковид-19, иако земјата се граничи со две држави во кои болеста е широко распространета – Кина и Јужна Кореја, изјави Едвин Салвадор, претставник на Светската здравствена организација задолжен за Северна Кореја.

Во таа земја, 709 лица се тестирани за новиот вирус, вклучувајќи 11 странски државјани и 698 државјани на Северна Кореја, но ниту еден не е заразен, изјави Ел Салвадор за Си-ен-ен.

error: Соддржината е заштитена.