Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Драматично распламтување на пандемијата: Америка ја премина Италија во број на заразени од коронавирус, до вечер се очекува да ја надмине и Кина!

фото: Pixabay

Драматична е состојбата во САД, според последните бројки таму до овој момент (21 часот по македонско време) регистрирани се нови 12.643 случаи, а вкупната бројка изнесува 80.854 што е повеќе од бројката на заразени во Италија каде што се заразени 80.589 лица.

Досега во САД починале 1.163 лица, а само во последните часови регистрирани се 136 починати.

Во Кина, каде ситуацијата е под контрола, вкупната бројка на заразени изнесуваше 81.285 лица, од кои 74.051 лице оздравеле, а активни случаи на коронавирус има само 2.112, додека пак починале вкупно 3.287 лица од почетокот на пандемијата.