12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Надлежните предупредуваат дека компаниите што продолжиле со работа, поради масовното ширење на вирусот, треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците./Makfax