9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи на други места во земјата.

Вкупната бројка на починати изнесува 2.118. Повеќе од 74.000 луѓе се заразени во Кина, а неколку стотици во скоро 30 земји.