9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти здравствената комисија. Во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што вкупниот број на заразени е 61.682.

Најголем број смртни случаи има во главниот град на провинцијата Вухан за кој се верува дека во него почна ширењето на заразата. Во Вухан се пријавени 116 нови смртни случаи, а во градот досега починале 1.487 луѓе од новиот коронавирус./Makfax